Klinika zabawek #2: Trudne pytania

Wystawa w procesie powstawała w czasie warsztatów z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy. Pięć historycznych zabawek z kolekcji muzeum – pociąg, okno, niebo, stół i układanka – stało się przedmiotem dyskusji i reinterpretacji w kontekście wojennych doświadczeń. W finale powstał zbiór słów kluczowych, które reprezentują odczytanie zabawek w konkretnym miejscu i czasie.

Pokaz historycznych zabawek w Pałacu Potockich: 11 czerwca – 4 września 2022

Wystawa w procesie powstawała w kwietniu i maju 2022

Inauguracja 11 czerwca o godz. 17:00 połączona z dyskusją panelową

KATALOG do pobrania stąd

Muzeum Zabawek w Krakowie kontynuuje warsztaty twórcze z małymi przyjezdnymi z Ukrainy rozpoczęte na wystawie „Klinika zabawek” w poszpitalnym budynku przy ul. Kopernika. W gościnnych progach Pałacu Potockich kwietniu i maju powstała przyjazna przestrzeń służąca budowaniu relacji i więzi.

Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Krakowa 11 kwietnia 2022 r. Muzeum Zabawek rozpoczęło realizację wystawy w procesie, która powstała z udziałem uczestników warsztatów. Celem cyklu warsztatowego „Klinika zabawek #2: Trudne pytania” było wydobycie nowych znaczeń dla obiektów z muzealnej kolekcji – odczytanie ich w konkretnym miejscu i czasie przez osoby – dzieci i młodzież – z konkretnym bagażem doświadczeń. Obiekty zostały dobrane w sposób pozwalający na poruszenie różnych tematów związanych z rodziną, państwowością i obywatelskością. Zaprezentowane zostały rzeczy z natury dobre, które w określonych okolicznościach mogą także mieć złe konotacje – pociąg, okno, niebo, stół, układanka.

Pokaz pociągu był okazją do rozmowy i działań twórczych wokół takich pojęć jak pożegnanie, podróż (w nieznane), nadzieja na powrót, nadzieja, że gdzieś będzie lepiej. Zabawkowy stół stał się tłem dla pojęć związanych z domem, rodziną, bezpieczeństwem, wsparciem. Okno w domku dla lalek było pretekstem do refleksji o perspektywie – bliskiej i dalekiej, bezpieczeństwie i niepewności. Ptak to ciekawość i wolność, a układanka wprowadziła porządkowanie według zasad, ale też współpracę i sąsiedztwo.

Pięć zabawek omawianych podczas warsztatów pokazujemy w artystycznej aranżacji autorstwa Mateusza Okońskiego w Pałacu Potockich. Pojedyncze zabawki i minimalistyczne tło w połączeniu ze słowami reinterpretującymi te obiekty, wynotowanymi podczas warsztatów, dają silny wizualny i emocjonalny efekt. Jest to opowieść o lękach, obawach, nadziejach, zatrzymaniu w kadrze tu i teraz.

Wystawa powstawała podczas warsztatów:

W kolejnych miesiącach w ramach projektu „Klinika zabawek #2: Trudne pytania” opracowane zostaną narzędzia do pracy z dziećmi w przedszkolach i szkołach wspierające wzajemne poznanie, szacunek i komunikację w kontekście traumatycznych doświadczeń, wspomnień i lęków.

11 czerwca o godz. 17:00 odbędzie się dyskusja panelowa „Trudne tematy – niełatwe początki” o trudnych pytaniach, jakie w związku z obecną sytuacją zadają dzieci – ukraińskie i polskie, emocjach, gotowości do rozmowy i rekwizytach ułatwiających rozmowę. W dyskusji udział wezmą: pedagożka sztuki dr Monika Nęcka, artysta i aranżer Mateusz Okoński, psychoterapeutka Liliia Andreieva, pedagożka i psycholożka Mariana Zmii oraz pedagożka przedszkolna i wczesnoszkolna Agnieszka Dera-Bojanowicz. Prowadzenie: Katarzyna Jagodzińska. Dyskusja będzie kolejnym po warsztatach z dziećmi krokiem w kierunku wypracowania prototypu pudełka z narzędziami. Wydarzenie w języku polskim. Więcej o dyskusji

12 czerwca, godz. 16:00–17:30 obędzie się warsztat kreatywny zatytułowany „Gdybym miała/miał skrzydła, to…”
W projekcie „Klinika zabawek #2: Trudne pytania” bardzo istotny jest kontekst. Gdy patrzymy na obiekt – zabawkę – ważny jest nie tylko on sam, ale również to, co znajduje się wokół, to co czujemy, nasze doświadczenia lub wiedza. Na warsztacie poznamy określenie white cube i będziemy dzielić się znaczeniami w zależności od kontekstu. Tematem warsztatu będą wartości, które nie zawsze są łatwe do zdefiniowania, takie jak wolność, przyjaźń, mądrość, szacunek do innego człowieka i jego kultury. Każdy uczestnik warsztatu stworzy zabawkę o wymownej symbolice, która na swoich skrzydłach zaniesie w świat te wartości.

Warsztat adresowany jest do dzieci w różnym wieku. Będzie tłumaczony na język ukraiński. Wstęp wolny
Prowadzenie: Jakub Maciejczyk

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Kuratorki: Katarzyna Jagodzińska i Monika Nęcka