O nas

Muzeum Zabawek w Krakowie powstaje z pasji krakowskiej rodziny Sosenków – kolekcjonerów i antykwariuszy, którzy zgromadzili jedną z największych na świecie kolekcji historycznych zabawek.

Kolekcja liczy ponad 40 000 obiektów i cały czas się powiększa. Pomysł utworzenia muzeum sięga początku lat 90. XX wieku. Po trzydziestu latach, w 2021 roku, rozpoczęło działalność programową – jeszcze bez siedziby, w różnych tymczasowych lokalizacjach, opartą na filozofii muzeum partycypacyjnego – współtworzonego przez publiczność, włączającego i otwartego.

Muzeum Zabawek jest pomyślane jako przestrzeń wartościowego spędzania czasu, miejsce rodzinnej rekreacji i wiedzy, w docelowej siedzibie nie tylko pierwszym krakowskim muzeum skupionym na młodym odbiorcy oraz formule rodzinnego zwiedzania, ale też jednym z nielicznych i najnowocześniejszym tego rodzaju miejscem w Polsce.

Koncepcja Muzeum Zabawek w Krakowie wpisuje się w najnowsze trendy w muzealnictwie. Od samego początku jest tworzone jako miejsce nawiązywania relacji, dyskusji, twórczej pracy, odkrywania sensów i budowania znaczeń – miejsce wzmacniania kompetencji społecznych.

Muzeum stara się o lokalizację w dzielnicy Wesoła, która niebawem zyska drugie życie jako nowe centrum kulturalno-rekreacyjne Krakowa.

Działa jako projekt Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków.

Misja
Muzeum Zabawek inspiruje, pobudza wyobraźnię, bawi i uczy dorosłych i dzieci za pośrednictwem historycznej kolekcji dawnych zabawek i jej współczesnego kontekstu.

Wizja
Tętniące życiem miejsce spotkań wokół zabawy i dzieciństwa.

Nasz zespół:

Katarzyna Sosenko
historyczka sztuki, antykwariuszka, prezeska Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków. Właścicielka największej w Polsce kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych i autorka wystawy „Zapach Luksusu”. Absolwentka historii sztuki i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyróżniona prestiżowym stypendium Fundacji Solomon R. Guggenheim Foundation umożliwiającym odbycie stażu z muzealnictwa i kuratorstwa w Muzeum Sztuki Peggy Gugghenheim Collection w Wenecji. Ekspertka w dziedzinie historii mody. Autorka licznych artykułów i wystaw z zakresu rzemiosła artystycznego.
Marek Sosenko
twórca największej w Polsce historycznej kolekcji zabawek, fundator Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków. Uznany w środowisku autorytet w dziedzinie zabytkowych zabawek. Autor wielu wystaw i publikacji. Odznaczony orderem Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz odznaką honorową Zasłużony Działacz Kultury nadanymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za tworzenie, upowszechnianie i ochronę kultury polskiej, oraz odznaczeniem Honoris Gratia przyznanym przez Prezydenta Miasta Krakowa za zasługi dla Miasta.

Współpracowali z nami:

dr Katarzyna Jagodzińska – autorka koncepcji programowej Muzeum Zabawek i dyrektorka ds programowych od stycznia 2021 do lutego 2023 r.
Jest adiunktką w Instytucie Studiów Europejskich na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz kierowniczką Europa Nostra Heritage Hub w Krakowie. Wcześniej przez wiele lat pracowała w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (2005–2020) oraz w zespole redakcyjnym magazynu „Architektura & Biznes” (2019-2022). Ukończyła historię sztuki oraz dziennikarstwo i komunikację społeczną na UJ. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu studiów muzealnych i dziedzictwa kulturowego. W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020) stworzyła projekt „Atlas muzealnej partycypacji”. Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców na lata 2020–2023. Autorka czterech książek o muzeach, w tym wydanej w Londynie „Museums and Centers of Contemporary Art in Central Europe after 1989” (Routledge, 2020). Stypendystka Australian Institute of Art History na University of Melbourne (2014/2015) i University of Cambridge (2013). Członkini Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM) oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA).

Melania Tutak
teatrolożka, polonistka, muzealniczka, absolwentka Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz podyplomowych studiów muzealniczych na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2002–2015 kierowała Domem Historii Podgórza – placówką Domu Kultury Podgórze, tworząc pierwsze w Krakowie muzeum dzielnicowe o charakterze partycypacyjnym. Wspólne starania ze Stowarzyszeniem PODGORZE.PL doprowadziły do utworzenia w 2018 r. Muzeum Podgórza (oddziału Muzeum Krakowa). Od 2002 r. jest członkinią zarządu stowarzyszenia PODGORZE.PL. Obecnie pracuje jako adiunkt w Muzeum Podgórza.
Wojciech Sosenko
artysta fotografik, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Ukończył Szkołę Towarzystwa Wiedzy Powszechnej na kierunku fototechnik oraz studiował projektowanie graficzne na Krakowskiej Szkole Wyższej. Specjalizuje się w fotografii sztuki dekoracyjnej, użytkowej, rzemiosła artystycznego, antyków oraz przedmiotów luksusowych. Jest autorem sesji fotograficznych z udziałem zabawek oraz ilustracji do licznych artykułów i albumów o sztuce oraz zabytkowych zabawkach. Dokumentuje działania wystawiennicze i muzealne rodziny Sosenko. …

O specyfice i historii kolekcji Muzeum Zabawek w Krakowie możesz przeczytać tutaj.

Partnerzy:

Wspierają nas: