Premiera katalogu „Komunikacja. Miejska wystawa zabawek”

Na zakończenie projektu „Komunikacja. Miejska wystawa zabawek” oddajemy w Państwa ręce katalog podsumowujący naszą niemal czteromiesięczną obecność na mapie Krakowa – jednocześnie w 17 lokalizacjach. Wypełniają go piękne fotografie zabawek autorstwa Wojciecha Sosenko oraz zdjęcia pokazujące pasiaste gabloty w przestrzeniach naszych partnerów – filii Biblioteki Kraków i Pałacu Potockich, siedziby KBF-u.

Katarzyna Jagodzińska (red.), „Komunikacja. Miejska wystawa zabawek”, fotografie Wojciech Sosenko, Kraków: Muzeum Zabawek w Krakowie, 2022.

Katalog „Komunikacja. Miejska wystawa zabawek”

O projekcie

Wprowadzenie do katalogu

„Komunikacja. Miejska wystawa zabawek” to zabawa z topografią Krakowa, gra miejska, której bohaterami są historyczne zabawki i książki dla dzieci. Muzeum Zabawek w Krakowie, jako że nie ma swojej siedziby, pokazuje obiekty ze swojej kolekcji w gościnie. Wspólnie z partnerami, Biblioteką Kraków oraz KBF-em – instytucjami, które w niedalekiej przyszłości rozpoczną działalność w poszpitalnych budynkach w dzielnicy Wesoła – podjęliśmy wyzwanie zainstalowania wystawy nie pod jednym adresem, nawet nie pod dwoma, ale aż w siedemnastu lokalizacjach. Stworzyliśmy wystawę rozproszoną, którą zwiedza się z pomocą mapy.

W witrynach, na regałach, w gablotach kryją się samochodziki, autobusy, tramwaje, dworce kolejowe, znaki drogowe, samoloty… Towarzyszą im fragmenty bajek, opowiadań i książek dla najmłodszych. Bohaterami tych opowieści są Miś Uszatek, Staś Pętelka, Reksio, Ogóras, Mela Melulu i wielu innych.

Tytułowa „komunikacja” jest wieloznaczna. Z jednej strony ma związek z porozumiewaniem się, a z drugiej z przemieszczaniem. Ten kontekst jest szczególnie aktualny w obecnej sytuacji wojny w Ukrainie, która zmusiła dziesiątki tysięcy osób, w tym dzieci, do pozostawienia własnych domów i rozpoczęcia nowego życia w innym kraju. Z drugiej strony wystawa jest skierowana do mieszkańców Krakowa, dlatego została przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. Chcemy dzięki niej zaznaczyć chęć i potrzebę wzajemnego zrozumienia.

Zwiedzanie wystawy jest podróżą po Krakowie, okazją do odkrywania nie zawsze znanych zakątków, zarówno w centrum miasta, jak i w odleglejszych dzielnicach. Jest też okazją do sięgania po książki, przywitania się z dobrze znanymi bohaterami i poznania nowych. Wizytę na każdym z przystanków wystawy oznacza się pieczątką na karcie kreatywnej, można także opatrzyć go wymyśloną przez siebie nazwą.

Sympatyczną przewodniczką po bardziej i mniej znanych zakątkach Krakowa jest zebra, która powstała przez namalowanie białych pasów na harmonijkowym, czarnym logotypie muzeum. Każdy z punktów wystawy ma pasiasty element, a znakiem rozpoznawczym jest gablota-zebra, w której brzuchu umieściliśmy stare zabawki.

Miejska wystawa zabawek to zabawa, którą zainspirowały ograniczenia – brak budynku, do którego moglibyśmy zaprosić publiczność. Dotychczasowa działalność Muzeum Zabawek w Krakowie pokazuje, że do ograniczeń trzeba podchodzić kreatywnie, nie ma bowiem rzeczy niemożliwych. Bardzo się cieszymy, że mamy wsparcie życzliwych instytucji, które tak jak my widzą potencjał we współdziałaniu.

Dziękujemy serdecznie Bibliotece Kraków za wielką otwartość i chęć podjęcia niestandardowego projektu. Pomysł na „Komunikację” narodził się na spotkaniu z Panią Dyrektor Agnieszką Staniszewską-Mól i jej zespołem w „Klinice zabawek” – na wystawie zorganizowanej w dzielnicy Wesoła, w budynku, który po wyprowadzce szpitala uniwersyteckiego i przed adaptacją na nowoczesną bibliotekę, stał się sceną dla historycznych zabawek i sztuki współczesnej. Zabawki i książki są naturalnym połączeniem, a kontekstem dla nich uczyniliśmy miasto. Dziękujemy Pani Dyrektor i Pani Paulinie Knapik-Lizak, kierowniczce Działu Metodycznego i Projektów, za świetną współpracę.

Za wsparcie dla naszych działań dziękujemy KBF-owi. To już trzeci projekt, przy którym się spotykamy i mamy nadzieję, że nadal będziemy łączyć siły na polu zabawek, książek i kreatywnych działań z dziećmi. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Pani Dyrektor Magdalenie Doksie-Tverberg za nieustającą życzliwość dla naszych pomysłów i gościnę, jakiej udzieliła nam w Pałacu Potockich – międzynarodowym salonie Krakowa, który jest nie tylko kulturalną wizytówką miasta, ale też przytulną, uwielbianą przez dzieci przestrzenią kreatywnej zabawy. Podziękowania kierujemy do Urszuli Chwalby, Kierowniczki Działu Literackiego, oraz Oliwii Fryc, która koordynowała pokaz w Pałacu.

Zabawkowe interwencje wśród bibliotecznych regałów oraz w masywnych drewnianych witrynach na książki w Pałacu Potockich pokazały, że nasze pola działalności, choć różne, świetnie się uzupełniają. Działajmy nadal razem, w poprzek instytucji, tematów i dziedzin kultury, i łączmy Kraków! A krakowian, przyjezdnych i miłośników Krakowa zapraszamy do współpracy – Muzeum Zabawek jest dla Was, wymyślmy i stwórzmy je razem!

Katarzyna Jagodzińska i Katarzyna Sosenko