Finisaż wystawy „Komunikacja. Miejska wystawa zabawek”

Spotkanie z autorem książek dla dzieci i bajkoterapeutą, Michałem Gołąbem, kreatywny warsztat dla dzieci oraz rozdanie nagród dla uczestników wystawowej gry terenowej

23 września 2022 (piątek), godz. 18:00–19:30
Biblioteka Główna przy ul. Powroźniczej 2

Przez całe lato graliśmy w grę terenową, której bohaterami były historyczne zabawki i literatura dla dzieci. Podróżowaliśmy po Krakowie, korzystaliśmy z miejskich środków komunikacji, przechodziliśmy przez zebry, czyli przejścia dla pieszych. Sympatyczna maskotka wystawy – czarno-biała zebra z zabawkami w brzuchu – witała się ze zwiedzającymi w niemal każdym z 17 punktów wystawy.

Przyszedł czas na pożegnanie – będzie z przytupem!

Będą nagrody dla uczestników terenowej gry. Zdobywcy pieczątek i autorzy najbardziej bajkowych nazw przystanków nie wyjdą z pustymi rękami.

Będzie spotkanie z Michałem Gołąbem, autorem książeczki „Mów mi Paj”.

Będzie warsztat kreatywny, podczas którego wspólnie z pisarzem wykonamy miłego pająka, kompana głównego bohatera książeczki, a następnie zawiesimy na wielkiej sieci pajęczej.

Michał Gołąb – pisarz, poeta, bajkoterapeuta. Były radiowiec, choć jak sam twierdzi, radio nigdy z człowieka nie wychodzi. Przez piętnaście lat związany z mediami, nie tylko z radiem, ale także z telewizją i social mediami. Życiowy włóczęga i obserwator rzeczywistości oraz relacji międzyludzkich. Autor międzypokoleniowej bajki terapeutycznej pt. „Mów mi Paj”. To dziesięć zabawnych historii, których narratorem jest sympatyczny pająk imieniem Paj.

O książeczce „Mów mi Paj”

Świat ludzi widziany z perspektywy pajęczej sieci nie tylko bawi, ale również skłania do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze, a co często z wiekiem staje się ulotne i wręcz niezauważalne. Paj często dochodzi do zaskakujących wniosków wynikających z uważnej obserwacji. Porównuje ludzką przestrzeń do pajęczej sieci, która występuje w książce jako symbol komunikacji, relacji oraz codziennej pracy nad własnym rozwojem i troską o najbliższych. Regularne reperowanie delikatnej sieci to symboliczne dbanie o poprawianie relacji z innymi, to mozolna praca komunikacyjna przynosząca satysfakcjonujące owoce. Paj kieruje się w stronę pełnego, radosnego doświadczania każdej przeżytej chwili. Jaka by ona nie była.

O wystawie „Komunikacja. Miejska wystawa zabawek”

Wystawa przygotowana wspólnie przez Muzeum Zabawek w Krakowie, Bibliotekę Kraków i KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO