Pacynka Pan Fotograf. Projekt Kazimierza Mikulskiego

Zabawka zaprojektowana przez słynnego polskiego surrealistę – KAZIMIERZA MIKULSKIEGO – maska teatralna i pacynka – „Pan Fotograf” projektowana do krakowskiego Teatru lalki – Groteska.

Szczególną grupę lalek stanowią pacynki i marionetki. Często były one projektowane przez wybitnych artystów, również z tego względu, iż były używane w teatrach i teatrzykach dla szerszej publiczności.
Pacynka zaprojektowana przez Kazimierza Mikulskiego – wybitnego krakowskiego artystę. Pan fotograf posiada charakterystyczną konstrukcję buzi i niezwykle ciekawe oczy. Wykonany jest z papier mache. Na szyi ma zawieszony skórzany futerał, w którym mieści się niezwykły skarb – prawdziwy aparat fotograficzny. Jest to „Hit Camera” o szerokości centymetrów, wraz z instrukcją obsługi.
Aparat wyprodukowano pod koniec lat 40 w Japonii. Kliszę o wymiarach 14mm x 14 mm naciąga się na 16mm szpulkę. Ponadto aparat posiada 2 czasy naświetlania. Negatyw trzeba było wysłać do małego foto-labu w Kensington w Brooklynie w celu wywołania, zrobienia odbitek oraz wyretuszowania wedle potrzeby. Po zakończeniu II wojny światowej aparat był obiektem marzeń niejednego dziecka, lecz tylko bogatych rodziców stać było na tak kosztowną zabawkę.

Typ obiektu Zabawki projektowane
Twórca / producent Kazimierz Mikulski
Kraj Polska
Datowanie lata 60. XX w.