Króliczek – figurka rzeźbiona w kamieniu.

Miniaturowa zabawka prehistoryczna, pochodząca z kręgu kultury Olmeków, datowana na 2000 lat p.n.e.

Figurka rzeźbiona w kamieniu, ze względu na niewielki rozmiar stanowi mobilną formę rzeźbiarską. Kulturowa egzotyczność rzeźby wyraża się w formie, która jest uproszczona i schematyczna, jednak z widocznym dążeniem do jak najlepszego oddania realizmu postaci. W tylnej części rzeźby znajduje się otwór o niewiadomym zastosowaniu.
Figurka była własnością podróżnika, aktora i pisarza Jerzego Krasickiego, który przywiózł ją z jednej ze swoich podróży.
Zabawki prehistoryczne stanowiły zazwyczaj zminiaturyzowane postaci zwierząt lub sprzętów takich jak np.  wazony i miseczki. Były wykonywane z kamienia, ceramiki, brązu i  drewna. Dzieci bawiły się nimi tworząc narrację wokół postaci i personalizując je poprzez nadawanie imion. Figurka króliczka jest doskonałym przykładem zabawki tego rodzaju, co pokazuje, że zabawki były używane przez dzieci w różnych kulturach.

Typ obiektu Najstarsze zabawki
Twórca / producent Kultura Olmeków
Kraj Mezoameryka
Datowanie ok. 2000 p.n.e.
Wymiary Długość 50 mm; szerokość 34 mm; wysokość 35 mm
Technika wykonania Rzeźbienie w kamieniu (ceramika?)
Materiał Kamień