Figurka mężczyzny. Projekt Zofii Stryjeńskiej
Zabawka zaprojektowana przez Zofię Stryjeńską w Warsztatach Krakowskich.
Figurka wykonana z drewna. Mężczyzna w płaszczu ozdobionym stylizowanymi motywami ludowymi. Stoi na czworobocznej podstawie. Postać charakteryzuje się uproszczoną, kubiczną formą i bogatą, barwną dekoracją.
Figurka mężczyzny wykonana z toczonych w drewnie elementów malowanych ręcznie w technice batikowej, która była stosowana przez artystki w warsztatach krakowskich. Technika batikowa wywodziła się z tradycji folklorystycznych. Charakterystyczne, lekko stożkowe moduły. Postać wyposażona w kapelusz i charakterystyczne kontuszowe, szerokie rękawy. FIgurka ustawiona na kwadratowym podstawie.
Zofia Stryjeńska zaprojektowała drewniane figurki ludzi i zwierząt, między innymi bohaterów legend związanych z Krakowem, wykonała serię figurek w typie ludowym, tradycyjnie ubranych górali. Zabawki Stryjeńskiej nawiązywały do ludowych form i zabawek sprzedawanych na lokalnych odpustach. Charakterystyczne dekoracje i geometryczne formy wywodzące się z folkloru otrzymała dzięki, toczeniu drewna. Zazwyczaj głowa i tułów były wykonywane z toczonego drewna, pozostałe elementy były wycinane z deseczek. Często też wykorzystywała sprężynki, dzięki którym można było wprawić postacie w ruch. Wszystkie figurki były przymocowane do platform. Figurki według projektu Stryjeńskie zdobiły dzieci własnoręcznie za pomocą farb wodnych i olejnych.