Debiut Muzeum Zabawek w Krakowie podczas Nocy Muzeów 2023

Noc Muzeów to szczególna okazja żeby zaglądnąć do muzealnych kolekcji w innej konwencji niż na co dzień. W tym roku Muzeum Zabawek po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów. Nawiązując do tematu przewodniego wydarzenia zaprezentujemy wystawę pt. „ABC Historii Pisma i Książki”.

Noc Muzeów to szczególna okazja żeby zaglądnąć do muzealnych kolekcji w innej konwencji niż na co dzień. Dzięki temu mamy okazję podziwiać skarby krakowskich muzeów prezentowane bezpośrednio przez twórców wystaw, kustoszy kolekcji i kuratorów.

W tym roku Muzeum Zabawek po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów. Nawiązując do tematu przewodniego wydarzenia pokażemy flagową wystawę w portfolio muzeum, “Dzieje książki i pisma”, której koncepcja została stworzona przez Marka Sosenko prawie 30 lat temu. Wystawa była pokazywana w szkołach, bibliotekach, muzeach, domach dziecka oraz w Ośrodku Metodycznym w Krakowie, jako wsparcie dla nauczycieli.

Tym razem prezentacja będzie miała miejsce w niekonwencjonalnej przestrzeni i porze. W galerii kolekcjonera, w której na co dzień znajdują się antyki i dzieła sztuki. Po zmroku, zanim wybije północ. Atmosfera ekskluzywnego pokazu (będą obowiązywały zapisy) będzie towarzyszyć prezentacji niezwykle rzadkich i cennych eksponatów związanych z czasem dzieciństwa i zabytkami piśmiennictwa przeznaczonymi dla dzieci. Dzięki tej prezentacji będziemy mogli podziwiać niedostępne w muzealnych kolekcjach kluczowe dzieła polskiego i światowego drukarstwa skierowane do dzieci, ale także dowiedzieć się co czytały i z czego uczyły się dzieci.

Wystawa potrwa do zakończenia roku szkolnego (18 czerwca 2023)

Miejsce: Galeria Antyki Sosenko – Rynek Główny 29, Kraków

Termin: 19 maja 2023 – 18 czerwca 2023