Otwieramy nową wystawę z cyklu Witryna z zabawkami: Szczęśliwe wspomnienia

W świątecznych gablotach pojawią się ozdoby choinkowe, misie, lale, pociągi i gry planszowe, czyli zabawki, jakie można znaleźć pod choinką, a także formy do czekoladek i pierników, fantazyjny dziadek do orzechów i… sami zobaczcie, co jeszcze. Bedzie też nawiązanie do bajecznie kolorowych szopek krakowskich.

Otwarcie wystawy: 10 grudnia 2022, godz. 16:00

„Witryny z zabawkami” to kameralne pokazy historycznych zabawek z największej prywatnej kolekcji zabawek w Polsce zgromadzonej przez krakowską rodzinę Sosenków. Jednak to nie kolekcjonerzy tworzą te wystawy, robi to publiczność, która przez dwa miesiące pracuje w roli społecznych kuratorów.

Tak oto zapraszają na wystawę:

Wesołych Świąt! Jesteśmy kuratorami „Witryny z zabawkami”, grupą zwykłych ludzi, którzy spotkali się, aby odkryć przepastną kolekcję Muzeum Zabawek. Podczas pracy nad wystawą mieliśmy okazję trzymać w rękach małe skarby dziedzictwa, a zabawki, jakie wybraliśmy, ułożyły się w tytułowe szczęśliwe wspomnienia. Gabloty, niewielkie kapsuły czasu, powstały po to, aby przenieść Was w czasie do Świąt Bożego Narodzenia, które już minęły, ale jeszcze nie zostały zapomniane.

Cztery kapsuły – cztery różne podróże, z których każda pokazuje inny świąteczny sen. Zapraszamy do zajrzenia przez okna i wejścia w świat pamięci – zapachów, kształtów i kolorów.

Te piękne zabawki nie tylko przypominają o dzieciństwie, ale także łączą społeczne i osobiste opowieści. Zabawki niosą ze sobą wszystkie znaczenia epok, w których powstały – tradycje, wyzwania, historie opowiedziane przez materiały i dizajn. Oczywiście każdy z nas ma także swoją własną, niepowtarzalną historię, która powstała w rodzinnym gronie.

Jako kuratorzy poczuliśmy prawdziwą więź z tymi historiami i mamy nadzieję, że Wy również!

Gabloty z zabawkami znajdą się w oknach. To nawiązanie do fantazyjnie aranżowanych, zwłaszcza w okresie świątecznym, witryn sklepów z zabawkami. Gabloty w kształcie harmonijkowego loga muzeum zostaną przebrane za szopki krakowskie. Niebieskie, czerwone, zielone, różowe folie – tradycyjne szopkowe staniole – będą opakowaniem dla świątecznych zabawek.

Częścią otwarcia wystawy będzie spotkanie na temat świątecznych zabaw i zwyczajów. Z osobistej perspektywy opowie o nich Cecylia Malik, malarka, performerka, edukatorka, ekolożka i miejska aktywistka. Rodzina Malików każdego roku wystawia słynne jasełka, buduje szopki, kolęduje i garść tych tradycji pojawi się 10 grudnia przy gablotach-szopkach Muzeum Zabawek.

Świąteczne wspomnienia

Witryna z zabawkami #4

10.12.2022–15.01.2023

Kamienica Szołayskich (oddział Muzeum Narodowego w Krakowie)