Otwieramy nową wystawę z cyklu Witryna z zabawkami: Dworki i potworki

Zapraszamy na otwarcie 3.12.2022 o godz. 12:00 | Wystawa historycznych zabawek powstała w ostatniej sali wystawy czasowej „Stał dwór szlachecki” w Muzeum Podgórza w Krakowie. Ponieważ świat dworów był także światem dzieci, powstała wystawa zabawek pod zadziornym tytułem „Dworki i potworki”. Dworek to mały dwór. A czy w tym dworku mieszkał potworek? Wydaje nam się, że niejeden.

„Witryny z zabawkami” to kameralne pokazy historycznych zabawek z największej prywatnej kolekcji zabawek w Polsce zgromadzonej przez krakowską rodzinę Sosenków. Jednak to nie kolekcjonerzy tworzą te wystawy, robi to publiczność, która przez dwa miesiące pracuje w roli społecznych kuratorów.

Co robią potworki w dworku? W białym dworku obrysowanym czarną kreską.

Niszczą! Psują! Hałasują! A może grzecznie sprzątają swój pokój wieczorową porą i kładą się do snu? Tego już nie zobaczymy. Dzisiaj za to możemy przyjrzeć się z bliska ich małym i wielkim skarbom.

W gablotach znajdziemy blaszany, czerwono-granatowy statek, który małe ręce wodowały w podgórskich zbiornikach. Figurki żołnierzyków gotowych do walki. Lale, które mimo upływu lat, nadal zachwycają pięknem i kolorami, wprowadzając do krainy marzeń i trosk.

Dzieciństwo w dworku to nie tylko zabawa, lecz także czas nauki. A do nauki potrzebne były rysiki, tabliczki, drewniany piórnik, zeszyt do kaligrafii. Znalazła się i ściąga. Czy została wykorzystana? Tego nie wiemy, ale możemy wymyślić do niej historię.

Przez cały czas trwania wystawy będzie można z dostępnych na miejscu materiałów tworzyć zabawki choinkowe i wieszać je na namalowanej na ścianie choince.

Otwarcie wystawy: 3 grudnia 2022, godz. 12:00

Dworki i potworki

Witryna z zabawkami #5

3.12.2022–15.01.2022