Dyskusja panelowa: Zabawki i projektowanie świata na Wesołej

ul. Kopernika 15a

24 lutego (czwartek) 2022, godz. 18:30–20:00

Wystawa „Klinika zabawek” prezentowana od dwóch miesięcy w dawnym pawilonie dla chorych zakaźnie przy Klinice Lekarskiej Collegium Medicum dobiega końca. Na zakończenie wystawy Muzeum Zabawek w Krakowie przygotowało katalog, który z jednej strony prezentuje historyczne zabawki i prace współczesnych artystek w kontekście głównego motywu wystawy – ekologii, leczenia, naprawiania i przetwarzania, a z drugiej strony jest głosem w dyskusji o Wesołej – centralnie położonej dzielnicy miasta, która stoi u progu wielkiej transformacji. Funkcja medyczna ustępuje miejsca kulturze, kreatywności, edukacji, rekreacji…

Muzeum Zabawek wpisało swoją wystawę w kontekst miejsca – dawnego szpitala – aby pokazać, w jaki sposób może Wesołą ożywić. Zabawa, zabawka, wesoła – te słowa idealnie do siebie pasują. Teren Wesołej jest dzisiaj przestrzenią debaty o funkcjach i kształcie, jaki powinna przyjąć ta ważna część historycznego miasta. Muzeum Zabawek poprzez swoją obecność na Wesołej z wyjątkową koncepcją kuratorką zabrało w niej nie tylko głos, ale podjęło konkretne działania.

Koniec wystawy jest idealnym czasem na rozmowę o Wesołej z perspektywy kultury – co kultura może temu miejscu dać? Jaki ma potencjał? Jakie mogą być okręty flagowe tej zmiany?

Zapraszamy na dyskusję panelową, w której udział wezmą:

• Magdalena Doksa-Tverberg – dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego
  • Jacek Purchla – prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa
  • dr Jan Pamuła – prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa
  • Mateusz Okoński – artysta, autor aranżacji i współkurator wystawy „Klinika zabawek”
  • Katarzyna Sosenko – kolekcjonerka, dyrektorka Muzeum Zabawek w Krakowie i współkuratorka wystawy „Klinika zabawek”
  • dr Katarzyna Jagodzińska – muzeolożka, dyrektorka ds. programowych Muzeum Zabawek w Krakowie i współkuratorka wystawy „Klinika zabawek”

Dyskusję poprowadzi Justyna Nowicka

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązuje rezerwacja pod adresem: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl

Spotkanie będzie rejestrowane. Wstęp wolny