Porozmawiajmy o dzieciach i sztuce

19 lutego 2022 (sobota), godz. 19:00, „Klinika zabawek”, ul. Kopernika 15a, Kraków
Spotkanie z autorami książki „Dzieci i sztuka” – Magdaleną Krosno i Mikołajem Spodarykiem, wydanej przez Małopolski Instytut Kultury. Prowadzenie: Katarzyna Sosenko i Katarzyna Jagodzińska.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z autorami książki Dzieci i sztuka wydanej przez Małopolski Instytut Kultury – Magdaleną Krosno i Mikołajem Spodarykiem. Dyskusja odbędzie się w Muzeum Zabawek w Krakowie, na wystawie „Klinika zabawek”, która jest mariażem historycznych zabawek i sztuki współczesnej, stąd jest idealną przestrzenią do rozmowy o dzieciach i sztuce. Muzeum od samego początku tworzone jest jako miejsce nawiązywania relacji, dyskusji, twórczej pracy, odkrywania sensów i budowania znaczeń – miejsce wzmacniania kompetencji społecznych. Muzeum Zabawek inspiruje, pobudza wyobraźnię, bawi oraz uczy dorosłych i dzieci za pośrednictwem historycznej kolekcji dawnych zabawek i jej współczesnego kontekstu. Publikacja Dzieci i sztuka pełni podobną rolę, podpowiadając, jak wykorzystać sztukę, by stała się narzędziem do poznawania i odkrywania świata przez najmłodszych.

Prowadzące spotkanie Katarzyna Sosenko i Katarzyna Jagodzińska, dyrektorki muzeum i współkuratorki „Kliniki zabawek”, będą z autorami książki rozmawiać m.in.

• o tym, dlaczego warto korzystać z działań edukacyjnych wokół sztuki i czy kontakt ze sztuką musi oznaczać edukację?
  • o narzędziach, technikach, metodach i filozofiach stojących za atrakcyjnymi działaniami edukacyjnymi w kontekście sztuki,
  • o wyzwaniach, barierach, problemach i potencjale zabaw i działań edukacyjnych.

Kontekstem dla rozmowy będzie wystawa „Klinika zabawek”, gdzie sztuka współczesna stała się pomostem do poruszenia ważnych tematów dotyczących przemysłu zabawkarskiego, jak ekologia i recycling.

Do udziału w spotkaniu zachęcamy edukatorów, animatorów, nauczycieli, rodziców oraz wszystkich zainteresowanych pedagogiką i edukacją dzieci, sztuką i kulturą.

Zapraszamy 19.02.2022 o godzinie 19.00 do Muzeum Zabawek w Krakowie (ul. Kopernika 15a). Liczba miejsc jest ograniczona i konieczna jest rezerwacja pod adresem: kontakt@muzeumzabawekrakow.pl

Spotkanie zostanie nagrane i udostępnione na FB MIK Kraków i Muzeum Zabawek Kraków.

Magdalena Kosno – doktor nauk społecznych w dziedzinie psychologii i absolwentka pedagogiki specjalnej. Interesuje się psychologią rozwoju człowieka, w szczególności rozwojem poznawczym i społecznym dzieci. W 2016 r. obroniła pracę doktorską Funkcje zarządzające a tutoring rówieśniczy, pod kierunkiem prof. dr hab. Marii Kielar-Turskiej. W Instytucie Psychologii UJ prowadziła zajęcia ze studentami z zakresu psychologii rozwoju dzieci i młodzieży, diagnozy psychologicznej oraz psychologii klinicznej dziecka. Obecnie pracuje w Centrum Rozwoju Dziecka i Rodziny CRESCO. Jest autorką publikacji naukowych oraz popularnonaukowych, m.in. współautorką książki Wybrane zagadnienia diagnozy psychologicznej dzieci i młodzieży w kontekście wielokulturowości oraz wielojęzyczności. Prywatnie mama dziesięcioletniej Hani. Lubi pracować z dziećmi, zwiedzać miasta i rysować wspólnie z córką.

Mikołaj Spodaryk – doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca i kulturoznawca, redaktor, kurator, animator kultury. W 2021 r. obronił pracę doktorską Nowe konceptualizmy. Polska recepcja eksperymentalnych strategii pisarskich po 1989 r. jako herezja w polu literackim, pod kierunkiem prof. dr hab. Agnieszki Ogonowskiej. W latach 2017–2020 tworzył autorski program edukacyjny Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Współpracował z Fundacją Korporacja Ha!art i Małopolskim Instytutem Kultury w Krakowie. Popularyzuje literaturę eksperymentalną i wiedzę o sztuce współczesnej. Publikował m.in. w „Dwutygodniku”, „Ha!arcie” i „Stonerze Polskim”, jest także autorem artykułów naukowych poświęconych literaturze współczesnej. W 2018 r. nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art wydał adaptację książki Darkness Yeddy Morrison. W wolnych chwilach składa rowery lub spędza czas w podkrakowskich lasach.

Katarzyna Sosenko – dyrektorka Muzeum Zabawek w Krakowie, historyczka sztuki, antykwariuszka, prezeska Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków. Właścicielka największej w Polsce kolekcji zabytkowych flakonów perfumowych i autorka wystawy „Zapach Luksusu”. Absolwentka historii sztuki i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka stypendium Fundacji Solomon R. Guggenheim Foundation na odbycie stażu z muzealnictwa i kuratorstwa w Peggy Guggenheim Collection w Wenecji.

Katarzyna Jagodzińska – dyrektorka ds. programowych Muzeum Zabawek w Krakowie, historyczka sztuki i dziennikarka, doktoryzowała się z zakresu studiów muzealnych. Adiutantka w Instytucie Studiów Europejskich na Uniwersytecie Jagiellońskim i członkini zespołu redakcyjnego magazynu „Architektura & Biznes”, wcześniej przez wiele lat związana z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (2005–2020).

O książce:

Dzieci i sztuka to zaufany poradnik, który przeprowadza przez podstawy rozwoju dziecka w wieku 3–10 lat i zgodnie z wiedzą naukową podpowiada, jak wesprzeć je w poznawaniu świata. Zaproponowane warsztaty i tematy do rozmowy sprawią, że sztuka wyjdzie z zaśniedziałych ram – stanie się źródłem frajdy i nowym sposobem komunikacji.

Książka do kupienia

Organizatorzy: Małopolski Instytut Kultury w Krakowie i Muzeum Zabawek w Krakowie

Partner: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie